Logo

Aktualności

Publiczna obrona mgr. inż. Agaty Budaszewskiej

//
W dniu 25 września 2018 roku o godzinie 12:15 w sali nr 113, Gmach Fizyki Politechniki Warszawskiej, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej: Mgr inż. Agaty Budaszewskiej Tytuł rozprawy: ,,Przestrajalne struktury światłowodowe na bazie domieszkowanych ciekłych kryształów"

"Fizyka w rysunkach" - nowa ciekawa książka w księgarniach

//
Wizualizacja zjawiska jest pierwszym krokiem ku jego zrozumieniu – z takiego założenia wychodzi autor Fizyki w rysunkach. Od prawa Archimedesa, przez model kopernikański, do ogólnej teorii względności, profesor Don Lemons prowadzi czytelnika ku zrozumieniu złożonych zagadnień fizycznych bez użycia wzorów matematycznych i skomplikowanych terminów. Zamiast nich przedstawia zestaw kanonicznych rysunków z rozległej literatury fizyki, które oświetla przystępnym esejem wyjaśniającym. Sięga przy tym do historii nauki, wyjaśnia nieporozumienia i wskazuje ukryte powiązania. Książka zainteresuje ciekawych świata czytelników w każdym wieku, nawet jeśli nie mają wiedzy matematycznej. Będzie też przydatna dla dydaktyków, którzy przy jej pomocy trafią do uczniów łatwiej, niż używając podręcznikowych definicji.

Ogłoszenie konkursu na objęcie stanowiska asystenta naukowo-dydaktycznego

//
Dziekan Wydziału Fizyki ogłasza konkurs na objęcie stanowiska asystenta naukowo-dydaktycznego w Zakładzie Optyki i Fotoniki na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, która będzie stanowiła podstawowe miejsce pracy w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 33 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym

Nowa publikacja z udziałem naszego pracownika w Nature Photonics

//
W prestiżowym czasopiśmie Nature Photonics (IF=32.521) został opublikowany artykuł pt. "Three-dimensional nonlinear photonic crystal in ferroelectric barium calcium titanate", którego jednym z autorów jest dr inż. Krzysztof Świtkowski. Serdecznie gratulujemy. Jednocześnie warto podkreślić, że dr inż Krzysztof Świtkowski który osiągnął opisane wyniki podczas stażu w Texas A&M University at Qatar w Katarze został laureatem grantu Fundacji Nauki Polskiej nt. "Terahercowe wiązki strukturalizowane dla diagnostyki i mikroskopii terahercowej" w programie HOMING

IYPT 2019 na naszym Wydziale !!!

//
Możemy oficjalnie potwierdzić, ze w 2019 nasz wydział organizuje Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków! Dziś dziekan Antonowicz przejął proporczyk od chińczyków.