Serdecznie zapraszamy na debatę ekspertów nt. "Nauka w oparach absurdu", która odbędzie się we wtorek 18 czerwca w godz. 12:00-14:00 w Sali Rady Wydziału na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych (parter). Zaproszeni eksperci będą dyskutować na temat pseudonauki, jej pochodzenia i konsekwencji jej rozprzestrzeniania się w przestrzeni publicznej. W debacie wezmą udział:

- dr Tomasz Miller, fizyk matematyczny, absolwent Wydziału Fizyki PW, adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ;

- dr hab. Marcin Napiórkowski – wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej UW. Bada mity, a czasem pomaga tworzyć nowe. Interesuje się mitami konsumenckimi, legendami miejskimi, teoriami spiskowymi i pseudonaukowymi. Autor
trzech książek: Mitologia współczesna, Władza wyobraźni i Powstanie umarłych. Regularnie pisze na łamach „Tygodnika Powszechnego”, a czasami też w innych miejscach. Ciekawymi odkryciami dzieli się na bieżąco na blogu mitologiawspolczesna.pl.

- Łukasz Sakowski, czyli autor najpopularniejszego bloga naukowego w Polsce To tylko teoria. Biolog, dziennikarz naukowy, organizator plebiscytu na Biologiczną Bzdurę Roku, współzałożyciel polskiego Marszu dla Nauki, absolwent
biologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- Aleksandra Stanisławska, czyli współautorka bloga Crazy Nauka, największego bloga naukowego w Polsce . Dziennikarka naukowa, publikowała m.in. w „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Focusie”, „Newsweeku”, „Wiedzy
i Życiu”. Obecnie współprowadzi audycję "Homo Science" w radiu TOK FM. Uwielbia antropologię ewolucyjną, Puszczę Białowieską i kosmos. Razem ze swoim mężem, Piotrem Stanisławskim tropią i rozprawiają się z pseudonaukowymi mitami i fake newsami.

- red. Justyna Suchecka, Gazeta Wyborcza, dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacji.

Wydarzenie jest częścią Sympozjum Fizyki Interdyscyplinarnej w Naukach eKonomicznych i Społecznych, organizowanego wspólnie przez młodych naukowców z Wydziałów Fizyki PW i UW pod patronatem Dziekana Wydziału Fizyki PW, prof. dr hab. inż. Mirosława Karpierza oraz Dziekana Wydziału Fizyki UW, prof. dr hab. Dariusza Wasika.