Aktualności
Sekretne życie elektrolitów stałych
Efektywne magazynowanie energii elektrycznej to jedno z większych wyzwań współczesności. Problem próbuje się rozwiązywać m.in. przez rozwijanie nowych baterii czy ogniw paliwowych, których kluczowym elementem jest elektrolit. Nierozpoznanymi dotąd procesami zachodzącymi w elektrolitach stałych zajmie się w swoim nowym projekcie dr inż. Marcin Kryński.
WHO doceniła wyniki badań naszych naukowców
Praca zespołu z Wydziału Fizyki PW spotkała się z zainteresowaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i została zacytowana w tegorocznym raporcie Digital solutions to health risks raised by the COVID-19 infodemic: policy brief.
Znamy laureata nagrody im. Profesora Józefa Dygasa
Wyróżnienie otrzymał Fryderyk Łaski za pracę magisterską „Analityczne i numeryczne modele biopotencjału”.
Kolejni absolwenci śmiało wychodzą w świat
W sobotę 25 czerwca w wydziałowym Audytorium odbyła się uroczystość zakończenia studiów I i II stopnia.
Zmarła dr Janina Mikołajczyk
21 czerwca zmarła nasza Koleżanka dr Janina Mikołajczyk, absolwentka Wydz. Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletni pracownik Instytutu Fizyki i Wydziału Fizyki PW.Soczewka rodem z Gwiezdnych Wojen
Nauka nierzadko inspiruje się kulturą popularną. Takie były początki opracowanego na Wydziale Fizyki rozwiązania, które może się przyczynić do poprawy jakości widzenia u osób starszych.
Fizyk, kolarz, medalista
Krzysztof Łukasik, nasz absolwent, zdobył srebrny medal mistrzostw Europy w kolarstwie górskim w maratonie.
Kolejny sukces w Rankingu Perspektyw
Najlepsza uczelnia techniczna po raz 17., trzecia uczelnia w kraju po raz 6. z rzędu — tak przedstawiają się wyniki tegorocznej edycji Rankingu Szkół Wyższych Fundacji Perspektywy. Na podium znalazł się również nasz kierunek — fizyka techniczna.
Nowy sposób na elektrosmog
Tani, lekki, elastyczny i — innowacyjny. Taki jest specjalny kompozyt opracowany przez zespół prof. Mariusza Zdrojka, który w swoich pracach skupił się na stworzeniu rozwiązania tłumiącego szkodliwe promieniowanie mikrofalowe.
Oddaj głos na holografię!
Trwa głosowanie na projekty zakwalifikowane do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Wśród nich można znaleźć instalacje holograficzne upamiętniające najcenniejsze zdobycze kulturowe województwa mazowieckiego.
Letnie warsztaty dla uczniów — trwa nabór zgłoszeń
Licealistów o zainteresowaniach matematyczno-przyrodniczych zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnych wakacyjnych warsztatach organizowanych w ramach projektu MatFizChemPW.
Ludzkie interakcje okiem Giacomo Vaccario — seminarium wydziałowe
Zapraszamy na spotkanie, podczas którego dr Giacomo Vaccario z ETH Zürich wygłosi referat Identifying friends and enemies based on how people interact. Seminarium odbędzie się 22 czerwca o 14:00 (sala 111).
Kwark powabny (nie)wielkiej wagi
W ramach międzynarodowego eksperymentu ALICE w Wielkim Zderzaczu Hadronów udało się ustalić masę kwarka powabnego. Wśród naukowców odpowiedzialnych za odkrycie są pracownicy i doktoranci z Politechniki Warszawskiej, w tym z Wydziału Fizyki.
Sympozjum Mieczysława Wolfkego za nami
W setną rocznicę mianowania Mieczysława Wolfkego profesorem fizyki w Politechnice Warszawskiej i 75. rocznicę jego śmierci odbyło się na Wydziale Fizyki uroczyste sympozjum. Gośćmi byli znakomici goście zgromadzeni na Ogólnopolskim Forum Dziekanów Wydziałów Fizyki i Dyrektorów Instytutów Fizyki. Licznie przybyli także potomkowie prof. Wolfkego.
Zburz mury w 3 minuty
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie Falling Walls Lab Warsaw, w którym można przedstawić swój własny pomysł na pokonanie ograniczeń istniejących w branży technologicznej, gospodarce, społeczeństwie czy nauce. Nabór zgłoszeń potrwa do 15 sierpnia. Finał już we wrześniu na Politechnice Warszawskiej.
Młodzi, sprawni, wrażliwi na koronawirusa
Naukowcy z Wydziału Fizyki razem z lekarzami szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie sprawdzili, jak nawet lekkie przechorowanie COVID-19 może wpływać na aktywność autonomicznego układu nerwowego młodych osób. O rezultatach ich prac możemy przeczytać w czasopiśmie Scientific Reports.
Seminarium fizyki fazy skondensowanej (9 czerwca)
Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej zaprasza na Seminarium Fizyki Fazy Skondensowanej, na którym dr inż. Piotr Ogrodnik wygłosi referat pt. „Metody elektrycznej charakteryzacji wielowarstwowych nanostruktur magnetycznych”.Seminarium odbędzie się w czwartek 9 czerwca 2022 r. o godzinie 13.15 w Audytorium Fizyki.
Konkurs Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego 2022
Polskie Towarzystwo Nukleoniczne (PTN) ogłasza kolejny konkurs na najlepsze prace doktorskie, magisterskie, inżynierskie i licencjackie związane tematycznie z atomistyką (energetyka jądrowa, zastosowania medyczne technik nuklearnych, technologie radiacyjne, inne prace tematyką nawiązujące do problematyki korzyści i zagrożeń związanych z wykorzystaniem zjawisk, procesów i technik jądrowych, technicznymi aspektami, ekonomiką i odbiorem społecznym zastosowań energetyki jądrowej i inne). Do konkursu mogą być zgłaszane również prace obronione na humanistycznych kierunkach studiów (prawo, ekonomia, turystyka, dziennikarstwo itd.)Doktoranci naszego wydziału zwycięzcami konkursów MedTech-Athon
Pierwsze miejsce zajął zespół Personal-Sensbox, który otrzymał 40 tysięcy złotych do zrealizowania w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” w Centrum Badawczym POB „Biotechnologia i inżynieria biomedyczna”. Jego członkiem jest doktorant naszego wydziału Szymon Baczyński. Z kolei drugie miejsce przypadło m.in. zespołowi Scienceporium z udziałem doktorantki naszego wydziału mgr Laboni Manna. Zespół otrzymał 30 tys. zł na rozwój produktu. Pomysłem zespołu było opracowanie zestawu testowego dla wirusa „LASSA” w celu jego wczesnego wykrywania.Niskoenergetyczne zderzenia z udziałem jąder ciężkich w zależnej od czasu teorii funkcjonału gęstości energii.
Nowy projekt w programie OPUS Narodowego Centrum Nauki
Sympozjum Roku Mieczysława Wolfkego
Zapraszamy do uczestnictwa online w Sympozjum Roku Mieczysława Wolfkego. Transmisja na żywo dostępna jest poniżej.Piknik naukowy z M. Wolfkem i Wydziałem Fizyki
Zapraszamy 28-29 maja do Gmachu Wydziału Fizyki
Pierwsze Fotoniczne Targi Pracy w kraju
Aula Gmachu Fizyki, Piątek, 20 maja 2022 r. godz: 10:00-15:00
Pierwsze Fotoniczne Targi Pracy w kraju
Aula Gmachu Fizyki, Piątek, 20 maja 2022 r. godz: 10:00-15:00Następny » 1 2 3 4